vest
Утицај измена Кривичног законика на правосуђе и људска права
Саветник у Покрајинском омбудсману Милан Дакић, на позив Комитета правника за људска права упућеног нашој институцији, присуствовао је конференцији коју је 21. октобра 2024. године у Кући људских права у Београду Yucom организовао под насловом „Утицај измена Кривичног законика на правосуђе и људска права“.
У централном делу догађаја о утицају измена кривичног законодавства на правосуђе и људска права најпре је говорила Лидија Комлен Николић, јавна тужитељка у Апелационом јавном тужилаштву у Београду, која је посебно представила потенцијалне али и извесне негативне ефекте предвиђених измена и допуна првенствено на рад тужилаштва али и других страна у поступку са посебним нагласком на заштиту права оптужених и оштећених. Вања Мацановић, адвокатица и координаторка правног тима у Аутономном женском центру, посебно се осврнула на правни положај оштећених према нацртима кривичних закона са аспекта родно заснованог насиља док је програмска директорка Комитета правника за људска права Милена Васић говорила о дељењу сексуално експлицитног материјала у законодавству Србије те изазовима у пракси као врло актуелној али и теми чија друштвена опасност није довољно препозната између осталог и услед недостатка нужне сензибилизације стручне јавности. У вези са последњом темом у рад конференције укључила се путем видео везе Петра Контић, председница организације Бабе из Загреба како би пренела искуства увођења кривичног дела злоупотребе снимка са полно експлицитним садржајем у правни систем Републике Хрватске, као пример добре заговарачке праксе.
Заједнички утисак и закључак стручњака који су учествовали на конференцији тиче се најпре потенцијалне опасности која долази од могуће произвољности односно селективног и различитог тумачења појединих норми и института коју намећу неки од предлога измена, што би водило нарушавању начела правне сигурности а које је од посебног значаја у кривичном праву а тако и уздрмало достигнути ниво људских права.