VESTI

saopštenje

|21. februar 2020.

САОПШТЕЊЕ поводом 21. фебруара, Међународног дана матерњег језика – Подстицати културну и језичку разноликост

Međunarodni dan maternjeg jezikja

Дан матерњег језика, који се обелажава 21. фебруара, међународним празником проглашен је 1999. године на предлог УНЕСКО-а. Генерална скупштина УН потврдила га је позивајући се на традицију обележавања Празника за матерњи језик који се од 1952. године славио у Бангладешу, након што је неколико бангладешких студената изгубило животе у сукобима са полицијом тадашњег Источног Пакистана, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични.

Употреба и неговање матерњег језика једно је од кључних права из корпуса културних права које одређују Оквирна конвенција за заштиту националних мањина и Европска повеља о регионалним или мањинским језицима.

Националне заједнице у Србији уживају културну аутономију која подразумева и остваривање низа других права у вези са употребом матерњег језика: право на службену употребу језика и писма, право на образовање и информисање на матерњем језику, као и права у области културе значајних за очување и неговање њихове традиције и идентитета.

Право на употребу матерњег језика је једно од основних људских права. Матерњи језик је део културног идентитета народа, представља значајан елемент националног идентитета. Војводина као један од етнички најшароликијих региона у нашој земљи и Европи чини све да нас та разноликост не удаљава, него мотивише на зближавање и боље упознавање.

Покрајински заштитник грађана – омбудсман се у свом раду залаже за поштовање људских и мањинских права и бори против дискриминације сваке врсте, па тако и против дискриминације људи на основу језичке припадности. Очување матерњег језика служи очувању властитог идентитета, зато је важна и његова јавна и службена употреба, као и заступљеност у области образовања и јавног информисања. Стога је посебно битна доследна примена прописа који обезбеђују ефикасно остваривање овог уставом загарантованог права.