Пет година примене закона о спречавању насиља у породици – ефекти, изазови и решења
Јуче је у Новом Саду, у Великој Сали Скупштине Аутономне покрајине Војводине, одржана конференција под називом „Пет година примене закона о спречавању насиља у породици – ефекти, изазови и решења“.
Конференцију је, као координатор мреже „Живот без насиља“, по 17. пут организовао Покрајински заштитник грађана – омбудсман, а у раду конференције учествовали су представници Министарства правде Републике Србије, канцеларије Поверенице за заштиту равноправности, правосудних органа, центара за социјални рад, здравствених и других институција и организација које се баве насиљем у породици, представници међународних организација, као и полазници Правне Клинике за борбу против насиља у породици Правног факултета у Новом Саду
На конференцији је констатовано да у Србији постоји задовољавајући нормативни оквир за борбу против насиља у породици, али да се оно стално понавља. У одговору на питање зашто се насиље понавља најчешће је апострофиран страх од насилника, који жртве не само да одвраћа од пријављивања насилника, него води и негирању насиља. Поред страха и неразумевања средине, у излагањима је указано и на неке друге чиниоце - недовољно ефикасан одговор система, нормализацију насиља путем предрасуда, те медијску релативизацију насиља.
По мишљењу учесника конференције, борба против насиља у породици може се учинити ефикаснијом континуираним обукама и усавршавањем запослених у институцијама и организацијама система, брзим и ефикасним одговором на случајеве насиља, већом подршком, а нарочито разумевањем за жртве насиља, бољом међусекторском сарадњом, родно сензитивним информисањем, подизањем стручних и кадровских капацитета установа и институција, одговарајућим буџетским издвајањима, програмима социјалног становања за жене, подстицањем и подршком система неформалног образовања када тематизира насиље над женама, набавком савремене техничке опреме, итд.
Структурисана кроз рад панела, конференција је окончана усвајањем закључака, који представнике институција и организација који се баве насиљем у породици обавезују на бољу међусекторску сарадњу, на пружање опште и специјализоване подршке и помоћи жртвама насиља, на континуирану обуку и усавршавање, као и на сензибилизацију јавности.
По речима једног од учесника конференције, само од нас зависи да ли ће и колико бити насиља у породици – не смемо заборавити да насиље није приватна ствар већ се тиче свих нас, а посебно треба истаћи значај образовања за спречавање и препознавање насиља, као и за дестигматизацију жртава.
Конференције мреже „Живот без насиља“ се организују сваке године у оквиру кампање „16 дана активизма против насиља над женама“. Кампања траје од 25 новембра до 10 децембра.