Друштво за украјински језик, књижевност и културу „Просвита“ организовао је 6. новембра у Новом Саду округли сто „Језици мањинских заједница Војводине - успеси и проблеми“. Положај мањинских језика у области образовања и информисања, убрзан темпо асимилације, употреба и очување мањинских језика уз помоћ законских регулатива и међународних докумената, институционална подршка и могућности финансирања, унапређивање и промовисање мањинских језика, неке су од тема које су се могле чути на скупу.
Конференцију су отворили Мирослав Хочак, председник Друштва „Просвита“, Володимир Толкач, амбасадор Украјине у Републици Србији; доц. др Драгана Ћорић, покрајинска заштитница грађана - омбудсманка и проф. др Људмила Поповић, редовна професорка Филолошког факултета Универзитета у Београду, област украјинистика.
Покрајинска заштитница грађана - омбудсманка истакла је да коришћење матерњег језика припадника националних мањина у области образовања и информисања има изузетан значај, јер представља основ за очување идентитета, културног наслеђа и равноправности свих грађана, посебно имајући у виду да је Војводина мултикултурална и мултиетничка средина.
Представници националних савета говорили су о тренутном стању мањинских језика у сферама образовања, информисања, службене употребе језика и писма и изазовима са којима се суочавају. Посебно је указано на значај и потенцијал локалних повеља као инструмента заштите регионалних и мањинских језика у Европи и Србији.
Као координатор Мреже „Живот без насиља“, Покрајински заштитник грађана - омбудсман организовао је данас састанак за чланице и чланове покрајинског Координационог тима Мреже.
На састанку је представљен предлог Акционог плана 2024-2025 Мреже „Живот без насиља“ који је настао након евалуације реализације претходног плана, а у односу на продукте дводневне радионице за чланове и чланице Координационог тима у септембру месецу. Током ове радионице, учесници и учеснице активно су радили на плановима активности и идентификовању кључних приоритета и иницијатива, а данашњи састанак био је прилика да се предлог плана представи и додатно усагласи.
Састанку су присуствовале доц. др Драгана Ћорић, покрајинска заштитница грађана - омбудсманка, Снежана Кнежевић, заменица за равноправност полова, Невена Марчета, пројектна координаторка у UN WOMEN, Биљана Јањић и Андријана Човић, ангажоване експерткиње из Удружења грађанки FemPlatz, Ивана Крсмановић, директорка Завода за равноправност полова, као и представници/це покрајинских секретаријата и Покрајинског завода за социјалну заштиту.
Заменица покрајинске заштитнице грађана - омбудсманке за равноправност полова Снежана Кнежевић присуствовала је конференцији ”Праведно наслеђивање - корак ка оснаживању жена” одржаној у уторак 30. октобра у Београду, коју су заједнички организовали Повереник за заштиту равноправности и Немачка развојна сарадња (ГИЗ) у оквиру пројекта ”Подршка социјалном укључивању у Србији”.
На конференцији су представљени анализа правног оквира који се односи на наслеђивање и резултати истраживања о наследним правима и ставовима према наслеђивању у Србији спроведени са циљем да допринесу свеобухватном сагледавању стања у овој области и подизању свести о овом важном питању. И поред тога што постојећи законски оквир једнако третира мушкарце и жене, у нашем друштву још увек су дубоко укорењене предрасуде, стереотипи и уверења која стављају жене у неравноправан положај приликом наслеђивања и још увек је присутна пракса одрицања од наследства у корист мушких наследника, иако последице одрицања теже погађају жене. Истраживање је дало препоруке за унапређење равноправности у области наслеђивања, а што захтева свеобухватан приступ и заједничко деловање свих друштвених сектора на друштвеном, државном и локалном нивоу.
Заменица покрајинске заштитнице грађана – омбудсманке за равноправност полова Снежана Кнежевић присуствовала је у суботу, 26. октобра 15. по реду Сајму стваралаштва сеоских жена у Војводини. Ова традиционална манифестација одржана је у организацији општине Оџаци, која је била овогодишњи домаћин, под покровитељством Завода за равноправност полова и Покрајинске владе.
Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини одржава се сваке године поводом обележавања Међународног дана сеоских жена (15. октобар) у другом граду како би се женама са села омогућило да посете и друге крајеве Војводине, стекну нова искуства и упознају се са примерима добре праксе других удружења.
Манифестација промовише рад и активизам сеоских жена из Војводине, а ове године окупила је близу 200 удружења жена и предузетница која су представиле своје производе, пре свега колаче и зимницу, ручни рад, вез, сувенире, тканице и друго.
Министарство државне управе и локалне самоуправе у сарадњи са Заштитником грађана и Високим комесаријатом Уједињених нација за избеглице - Представништво у Србији организовало је 25. октобра 2024. године у Новом Саду информативну кампању за представнике ромске заједнице, у оквиру реализације трећег по реду Споразума о разумевању, закљученог 2022. године. Информативна кампања организована је са циљем да обавести представнике ромске заједнице о активностима које се предузимају и позове их да пренесу потребне информације о начину остваривања права на упис у матичну књигу рођених/прибављање личних докумената, односно коме могу да се обрате лица која још увек нису остварила ова права.
По позиву Министарства државне управе и локалне самоуправе, присутнима се у уводном делу обратила Покрајинска заштитница грађана - омбудсманка доц. др Драгана Ћорић и указала на значај активног учешћа свих релевантних институција у решавању питања од важности за ромску заједницу и позвала присутне да размене и пренесу важне информације својим заједницама. Уједно, захвалила се присутним представницима Министарства државне управе и локалне самоуправе, Града Новог Сада и УНХЦР-а на сарадњи и подршци. Овај догађај представља важан корак ка унапређењу права ромске заједнице у Србији.
У уводном делу скупу се обратио и Јован Кнежевић, в.д. помоћника министра из Министарства државне управе и локалне самоуправе, Љиљана Михајловић, директорка Канцеларије за инклузију Рома и Ненад Драшковић, в.д. заменик начелника Градске управе за социјалну и дечју заштиту Града Новог Сада.