Вести
Саветнице у Покрајинском заштитнику грађана – омбудсману Соња Кениг и Јелена Радуловић Гламочак присуствовале су 16. децембра у Београду националној конференцији под називом ”Између закона и стварности: Перспективе жена о родној равноправности у Србији” коју су заједнички организовали Повереник за заштиту равноправности и Немачка развојна сарадња (ГИЗ).
Иако постојећи законски оквир једнако третира жене и мушкарце, у нашем друштву су још увек дубоко укорењена уверења која стављају жене у неравноправнији положај, нарочито жене припаднице група у већем ризику од дискриминације. Разлози за то леже у дубоко укорењеним родним стереотипима, патријархалним друштвеним нормама и традиционалним улогама које воде неједнаким приликама и ограничењу права у многим областима живота.
На конференцији је представљена анализа правног оквира који се односи на дискриминацију жена из осетљивих друштвених група као и резултати истраживања о перцепцији родне равноправности из перспективе жена у Србији, са циљем да се допринесе свеобухватном сагледавању стања у области родне равноправности, обликовању јавних политика које одговарају стварним потребама жена, односно пружању подршке економском оснаживању жена, будући да је управо економска независност од суштинске важности за смањење ризика од породичног и родно заснованог насиља и дискриминације жена.
На позив Координационог тела за превенцију насиља и злостављања у основним и средњим школама на територији Општине Врбас, Покрајинска заштитница грађана – омбудсманка доц. др Драгана Ћорић одржала је 12. децембра 2024. године низ предавања на тему „Превенција насиља у школама – претходни кораци и реаговање када до насиља дође“. У Гимназији „Жарко Зрењанин“ омбудсманка се обратила представницима и координатору ученичког парламента те говорила о основним принципима права детета а посебно о законским овлашћењима и практичном раду ученичких парламената, као најважнијем облику удруживања ученика и остваривања наведених права у школи.
На састанку са директорима свих образовних установа на територији општине, члановима психолошко-педагошке службе школа, те члановима Координационог тела говорило се о многим примерима и добре и лоше праксе када су у питању случајеви вршњачког насиља, а препозната је нужност доследне примене интервентних активности а истовремено и различитих превентивних програма, пре свега обука за препознавање облика вршњачког насиља. На крају, омбудсманка је присуствовала и првој конститутивној седници Општинског савета родитеља, којем је пренела своја искуства у функционисању и начину рада овако значајног тела за добробит деце и ученика.
Нужност и ефикасност интерсекторског рада и мултидисциплинарног приступа када је у питању сложена друштвена појава као што је вршњачко насиље правилно је препознат у Општини Врбас те је закључак дана био и изражавање потребе за више оваквих предавања и обука као и констатација да размена различитих искустава може унапредити ефикасност борбе против насиља у школама.
Заменица Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана за права детета Јоланд Корора присуствовала је дана 10. децембра 2024. године, у Плавој сали Скупштине Града Новог Сада, представљању извештаја о истраживању на тему вршњачког насиља у основним школама на територији Града Новог Сада.
Истраживање је спровео Локални омбудсман Града Новог Сада, у сарадњи са Новосадским хуманитарно-истраживачким центром из Новог Сада, са циљем утврђивања најзаступљенијих облика насиља међу ученицима, препознавању насиља, а посебно о начину и поступку пријаве насиља. Након излагања одржана је дискусија на тему у којој су поред представника покрајинског и локалног омбудсмана учествовали запослени у систему васпитања и образовања.
Без обзира на несумњиву присутност различитих облика вршњачког насиља у школама, просветни радници и даље показују недовољну сензибилисаност за препознавање истих а не ретко и претходно неуказивање поверења ученицима који им се обраћају за помоћ, што се приписује и чувању „угледа школе“.
На ово указују и закључци истраживања на исту тему које је Покрајински омбудсман спровео 2023. године, а које је показало да ученици нису довољно информисани о прописима и механизмима заштите од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања, нису адекватно информисани о раду школских тимова за заштиту од насиља, нити су довољно упознати о томе коме могу и треба да пријаве различите облике насиља. Велики број њих не пријављује насиље и не уме да га препозна. Наставници се налазе тек на трећем месту особа од поверења којима се ученици обраћају. Сваки вид различитости међу ученицима сматра се најзаступљенијим потенцијалним узроком било ког облика насиља. Ученици/ученице сматрају да репресивне мере попут прегледа ранчева, детектора метала, забране коришћења мобилних телефона, те увођења школских униформи не доприносе превенцији вршњачког насиља. Истовремено, превентивне мере заштите од насиље виде у растерећењу ученика и наставника градивом и административним пословима, како би имали више времена и простора за разговор о другим темама од значаја за живот ученика. Ученици препознају да њихово квалитетније учешће у доношењу одлука школе допринело бољој превенцији и заштити од насиља, а препознају и значај подршке шире заједнице, промовисање и неговање вредности као што су емпатија, сарадња и поштовање различитости, те већа посвећеност неговању односа узајамног поштовања између наставника и ученика.
Одговорност свих нас да предано и посвећено радимо на стварању друштва у којем се свако дете осећа сигурно и безбедно, у којем се негује узајамно поштовање између одраслих и деце и у којем деца заједно са одраслима учествују у свим питањима која их се тичу.
Покрајински заштитник грађана - омбудсман јуче је организовао Округли сто на тему „Исхрана ученика и ученица у основним школама у АП Војводини“.
Школска исхрана има кључну улогу у стварању здравог и подстицајног окружења за учење и правилан развој ученика. Она обухвата бригу о квалитету средине у којој деца проводе значајан део дана. У том окружењу требало би да стичу знања о здравом начину живота, примењују практичне вештине, и развијају добре навике и вредности које ће им помоћи да расту и напредују. У циљу ближег упознавања са стањем и потребама за унапређење заштите и добробити здравља детета и образовно-васпитне улоге школе у развијању здравих навика и стилова живота Покрајински заштитник грађана - омбудсман реализовао је истраживање на тему исхране ученика и ученица у основним школама у АП Војводини, а које је Јоланд Корора, заменица покрајинске заштитнице грађана - омбудсманке за права детета представила на овом скупу.
Округлом столу, поред Јоланд Короре, заменице за права детета, присуствовали су и представници Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице, Института за јавно здравље Војводине, Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, Покрајинског секретаријата за здравство, Саветовалишта за младе - Дома здравља Нови Сад, Актива директора основних школа Града Новог Сада, Удружења „Здравље на длану“ Кикинда и Савета родитеља ОШ „Васа Стајић“ Нови Сад.
Истраживање Покрајинског омбудсмана обухвата 168 установа, што чини скоро половину укупног броја основних школа у АП Војводини, а резултати истраживања указују на то да је исхрана у школама организована на различите начине предвиђене Законом о основама система образовања и васпитања и Правилником о ближим условима за организовање, остваривање и праћење исхране у основној школи, међутим поједине одредбе ових прописа се не примењују у потпуности (контрола исхране, нутритивна и енергетска вредност оброка и намирница, одлучивање о организацији исхране…). У већини школа обезбеђена је искључиво једна ужина која се претежно састоји од пекарских производа од белог брашна, а међу школама у којима вода није исправна за пиће, има и оних у којима се деца и родитељи сами сналазе како воду да обезбеде. Родитељи, а посебно ученици, недовољно су укључени у организацију исхране и избор прехрамбених намирница и производа. Покушаји да се унапреди и побољша исхрана у школама, у ретким случајевима су резултирали позитивним исходом, а у већини случајева показали се неуспешним, пре свега због лошег материјалног статуса родитеља и породица. Резултати указују на потребу за међусекторском сарадњом, укључивањем шире друштвене заједнице у решавање овог питања, како у погледу обезбеђивања оброка и намирница, тако и у погледу финансирања и обезбеђивања континуираних едукација и за родитеље и за ученике.
Присутни су поделили своја искуства и усагласили се у погледу закључака да је неопходно радити на унапређивању здравствене писмености популације, да постоје модели добре праксе у нашој земљи који би послужили у креирању системског решења, а с циљем обезбеђивања једнаких услова за исхрану за све ученике и ученице у школи. Закључци округлог стола биће достављени органима надлежним за доношење одлука у овој области, а све и циљу заштите и унапређивање права детета.
Покрајинска заштитница грађана - омбудсманка доц. др Драгана Ћорић примила је данас прву групу студената и студенткиња са Правног факултета Универзитета у Новом Саду, који ће наредне две недеље обављати практичну наставу у Покрајинском заштитнику грађана - омбудсману.
Студенти и студенткиње ће се у току практичне наставе упознати са надлежностима и делокругом рада институције, као и правним оквиром њеног поступања. У току практичне наставе запослени у Стручној служби Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана ће приказати студентима практичне примере у раду по притужбама грађана и то не само из области општих надлежности, већ и из области дечјих права, права националних мањина, родне равноправности али и рада националног механизма за превенцију тортуре.
Програм практичне наставе у Покрајинском заштитнику грађана - омбудсману за студенте и студенткиње Правног факултета у Новом Саду спроводи се на основу Протокола о сарадњи закљученог 2023. године.