Please select your page

Вести

Обука за представнике и представнице Министарства унутрашњих пословаПокрајински заштитник грађана - омбудсман у сарадњи са Агенцијом Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена UN Women за представнике/це Министарства унутрашњих послова, полицијске службенике/це полицијских управа са територије Аутономне покрајине Војводине, као чланове Мреже ''Живот без насиља'', организовао је дводневну обуку ''Одговор на насиље према женама''.

Циљеви ове обуке, која је одржана 21. и 24. јуна, су вишеструки: унапређење нивоа знања и разумевања свих облика насиља према женама и стварања родно осетљиве полицијске службе, развијање разумевања о родно заснованом насиљу према вишеструко дискриминисаним женама и специфичним облицима насиља, те унапређење знања и вештине комуникације и поступања у нарочито осетљивим ситуацијама.

Кроз практичан рад, презентације и интерактивну дискусије учесници/е имали су прилику да стекну знања о утицају родних стереотипа на став према пријави насиља и важности првог контакта; родно осетљивој комуникацији са женом која је преживела насиље; значају мултисекторске сарадње; поступању и комуникацији у случајевима насиља према вишеструко дискриминисаним женама, те о динамици моћи и контроле и утицају родних улога на положај жене у друштву и расподелу моћи. Кроз обуку учеснике/це водиле су Андријана Човић, консултанткиња и Светлана Нешић Бајго, саветница у Покрајинском заштитнику грађана – омбудсману.

Обука је реализована у оквиру пројекта ''Зауставимо насиље – Остваримо равноправност'' који заједнички спроводе агенције УН-а у Србији, UNDP, UNFPA, UNICEF и UN Women у партнерству са Владом Републике Србије, уз подршку Владе Шведске. Пројектом се доприноси стварању друштва у коме су родно заснована дискриминација и насиље неприхватљиви, права жена су заштићена, а жене и мушкарци равноправно учествују и доприносе свим сферама живота.

Обука за представнике и представнице Министарства унутрашњих послова


Посета „Кући среће“Покрајинска заштитница грађана - омбудсманка доц. др Драгана Ћорић је посетила „Кућу среће“ у Сремској Каменици, новоотворени дневни боравак за баке и деке.

Корисницима ове куће се нуди обиље друштвених игара (шах, картање, игре, квизови) и других забавних активности (кућни биоскоп, радионице, читање књига у групи, глума), уз свакодневно присуство стручних лица - психолога, саветника и психотерапеута.

Свесни специфичности које носе златне године (65+), које, како истичу у овој Кући, понекад носе са собом терет проживљених деценија, стручни тим Куће који стоји иза овакве иницијативе стоји на располагању својим корисницима  да им улепша ове дане, испуни смехом, дружењем са вршњацима и стицањем нових искустава за које никада није касно.

Посета „Кући среће“

Посета „Кући среће“


доц. др Драгана Ћорић у посети средњој школи Покрајинска заштитница грађана - омбудсманка доц. др Драгана Ћорић посетила је 17. јуна 2024. године Средњу школу „Светозар Милетић“ у Новом Саду.

Овом приликом, ученицима првог разреда, који наставу похађају у оквиру образовног профила правни техничар, представила је рад институције Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана и упознала их са улогом, надлежностима и активностима које институција спроводи у циљу унапређења и заштите људских права

Посета је имала циљ да ученике упозна за значајем ове институције, као и са изазовима који прате ову професију.


Симулација рада независног тела за праћење родно заснованих убиставаПокрајинска заштитница грађана-омбудсманка доц. др Драгана Ћорић и заменица за равноправност полова Снежана Кнежевић присуствовале су представљању модела Националног контролног механизма за праћење случајева фемицида у Републици Србији, које је одржано дана 18. јуна 2024.године, у Београду, у организацији удружења грађанки FemPlatz из Панчева.

Током догађаја организована је и симулација рада независног тела за праћење фемицида са циљем практичног приказа начина функционисања и предности успостављања овог тела. На симулацији су се окупили представници/це свих релевантних институција и организација које треба да учествују у овом процесу.

Ово тело треба да прати и анализира сваки случај родно заснованог убиства, покушај истог, анализу узрока и манифестација, даје индивидуалне препоруке надлежним институцијама  за заштиту жена од насиља, али да даје и опште и специфичне препоруке за унапређење закона, политика и пракси на националном нивоу.


Промоција публикације Златни цасПромоцијом публикације „Златни час Покрајински заштитник грађана - омбудсман обележио је Међународни дан борбе против насиља над старим особама. Промоција је одржана у петак, у Културном центру Новог Сада.

Поред кратког описа установа у којима су старија лица смештена, у публикацији „ЗЛАТНИ ЧАС“, објављени су литерарни радови - поезија и проза - као и фотографије ручних радова корисника. Радови су израз како уметничке креације и стваралачког надахнућа, тако и жеље да се допринесе спречавању ширења негативних стереотипа и предрасуда о старијим особама.

Публикација има за циљ да старије особе смештене у Геронтолошким центрима и домовима за старе представи из једног другог угла, као креативна и стваралачка бића, активне субјекте шире и уже друштвене заједнице, али и да подигне свест о томе да старије особе својим искуством, знањем, разумевањем и подршком млађим генерацијама дају значајан допринос у бољем функционисању заједнице и развијању међугенерацијске солидарности.

Захваљујући ангажовању социјалних радника, радних терапеута и запослених у овим установама подстиче се и креира активно старење које подразумева видљивост, ангажованост, допринос и искуство старијих особа друштву као ресурс, а не као терет.

Уз пригодан програм, који је започео песмом и музиком, корисници услуга домског смештаја Геронтолошких центар и домова за старе и пензионере чији је оснивач АПВ (Апатин, Бачка Паланка, Врбас, Вршац, Зрењанин, Кула, Мол, Нови Сад, Панчево, Рума и Сомбор), имали су прилику да се лично представе и прочитају своје стихове и прозу, као и да заиграју и отпевају фолклорне кореографије Баната. Такође су активно учествовали у извођењу одломка из представе „Пробуђене: 11 и ½ старих жена“ ауторке пројекта и редитељке Бранке Бајић Јованов.

Емоције и задовољство корисника које су међусобно разменили на промоцији само је додатни повод и разлог да Покрајински заштитник грађана - омбудсман и даље прати остваривање људских права старијих особа и настави плодну сарадњу са институцијама које се баве старијим особама, како у промоцији публикације Златни час, тако и у другим видовима и активностима чији је циљ повећање добробит наших старијих суграђана.

Промоција публикације Златни цасПромоција публикације Златни цас

Промоција публикације Златни цасПромоција публикације Златни цас

Промоција публикације Златни цасПромоција публикације Златни цас