Округли сто „Исхрана ученика и ученица у основним школама у АП Војводини“
Покрајински заштитник грађана - омбудсман јуче је организовао Округли сто на тему „Исхрана ученика и ученица у основним школама у АП Војводини“.
Школска исхрана има кључну улогу у стварању здравог и подстицајног окружења за учење и правилан развој ученика. Она обухвата бригу о квалитету средине у којој деца проводе значајан део дана. У том окружењу требало би да стичу знања о здравом начину живота, примењују практичне вештине, и развијају добре навике и вредности које ће им помоћи да расту и напредују. У циљу ближег упознавања са стањем и потребама за унапређење заштите и добробити здравља детета и образовно-васпитне улоге школе у развијању здравих навика и стилова живота Покрајински заштитник грађана - омбудсман реализовао је истраживање на тему исхране ученика и ученица у основним школама у АП Војводини, а које је Јоланд Корора, заменица покрајинске заштитнице грађана - омбудсманке за права детета представила на овом скупу.
Округлом столу, поред Јоланд Короре, заменице за права детета, присуствовали су и представници Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице, Института за јавно здравље Војводине, Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, Покрајинског секретаријата за здравство, Саветовалишта за младе - Дома здравља Нови Сад, Актива директора основних школа Града Новог Сада, Удружења „Здравље на длану“ Кикинда и Савета родитеља ОШ „Васа Стајић“ Нови Сад.
Истраживање Покрајинског омбудсмана обухвата 168 установа, што чини скоро половину укупног броја основних школа у АП Војводини, а резултати истраживања указују на то да је исхрана у школама организована на различите начине предвиђене Законом о основама система образовања и васпитања и Правилником о ближим условима за организовање, остваривање и праћење исхране у основној школи, међутим поједине одредбе ових прописа се не примењују у потпуности (контрола исхране, нутритивна и енергетска вредност оброка и намирница, одлучивање о организацији исхране…). У већини школа обезбеђена је искључиво једна ужина која се претежно састоји од пекарских производа од белог брашна, а међу школама у којима вода није исправна за пиће, има и оних у којима се деца и родитељи сами сналазе како воду да обезбеде. Родитељи, а посебно ученици, недовољно су укључени у организацију исхране и избор прехрамбених намирница и производа. Покушаји да се унапреди и побољша исхрана у школама, у ретким случајевима су резултирали позитивним исходом, а у већини случајева показали се неуспешним, пре свега због лошег материјалног статуса родитеља и породица. Резултати указују на потребу за међусекторском сарадњом, укључивањем шире друштвене заједнице у решавање овог питања, како у погледу обезбеђивања оброка и намирница, тако и у погледу финансирања и обезбеђивања континуираних едукација и за родитеље и за ученике.
Присутни су поделили своја искуства и усагласили се у погледу закључака да је неопходно радити на унапређивању здравствене писмености популације, да постоје модели добре праксе у нашој земљи који би послужили у креирању системског решења, а с циљем обезбеђивања једнаких услова за исхрану за све ученике и ученице у школи. Закључци округлог стола биће достављени органима надлежним за доношење одлука у овој области, а све и циљу заштите и унапређивање права детета.