Please select your page

Извештај о истраживању на тему вршњачког насиља у основним школама на територији Града Новог Сада

Шта је вршњачко насиљеЗаменица Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана за права детета Јоланд Корора присуствовала је дана 10. децембра 2024. године, у Плавој сали Скупштине Града Новог Сада, представљању извештаја о истраживању на тему вршњачког насиља у основним школама на територији Града Новог Сада.

Истраживање је спровео Локални омбудсман Града Новог Сада, у сарадњи са Новосадским хуманитарно-истраживачким центром из Новог Сада, са циљем утврђивања најзаступљенијих облика насиља међу ученицима, препознавању насиља, а посебно о начину и поступку пријаве насиља. Након излагања одржана је дискусија на тему у којој су поред представника покрајинског и локалног омбудсмана учествовали запослени у систему васпитања и образовања.

Без обзира на несумњиву присутност различитих облика вршњачког насиља у школама, просветни радници и даље показују недовољну сензибилисаност за препознавање истих а не ретко и претходно неуказивање поверења ученицима који им се обраћају за помоћ, што се приписује и чувању „угледа школе“.

На ово указују и закључци истраживања на исту тему које је Покрајински омбудсман спровео 2023. године, а које је показало да ученици нису довољно информисани о прописима и механизмима заштите од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања, нису адекватно информисани о раду школских тимова за заштиту од насиља, нити су довољно упознати о томе коме могу и треба да пријаве различите облике насиља. Велики број њих не пријављује насиље и не уме да га препозна. Наставници се налазе тек на трећем месту особа од поверења којима се ученици обраћају. Сваки вид различитости међу ученицима сматра се најзаступљенијим потенцијалним узроком било ког облика насиља. Ученици/ученице сматрају да репресивне мере попут прегледа ранчева, детектора метала, забране коришћења мобилних телефона, те увођења школских униформи не доприносе превенцији вршњачког насиља. Истовремено, превентивне мере заштите од насиље виде у растерећењу ученика и наставника градивом и административним пословима, како би имали више времена и простора за разговор о другим темама од значаја за живот ученика. Ученици препознају да њихово квалитетније учешће у доношењу одлука школе допринело бољој превенцији и заштити од насиља, а препознају и значај подршке шире заједнице, промовисање и неговање вредности као што су емпатија, сарадња и поштовање различитости, те већа посвећеност неговању односа узајамног поштовања између наставника и ученика.

Одговорност свих нас да предано и посвећено радимо на стварању друштва у којем се свако дете осећа сигурно и безбедно, у којем се негује узајамно поштовање између одраслих и деце и у којем деца заједно са одраслима учествују у свим питањима која их се тичу.