Потписивање УН-ових Принципа оснаживања жена у Електровојводини
Привредно друштво „Електровојводина доо” данас је у Новом Саду у присуству највиших представника Агенције УН за родну равноправност и оснаживање жена (УН Wомен) и институције Покрајинског омбудсмана потписало УН-ове Принципе остваривања жена. „Електровојводина” је тако постала прва компанија у Војводини која је овим путем изразила спремност да у свом раду примењује ове принципе, а тиме промовише и поштовање начела родне равноправности.
Потписивању Принципа оснаживања жена присуствовала је и покрајинска омбудсманка Анико Мушкиња Хајнрих, а о значају овог корака „Електровојводине” за унапређење њеног пословања и степена остваривања људских права запослених и корисника говорио је заменик директора Петар Загорчић.
Директорка канцеларије УН Wомен у Србији Асја Варбанова указала и на значај ових принципа за афирмацију жена и њиховог доприноса развоју друштва учешћем у сфери привреде. Заменица покрајинског омбудсмана за равноправност полова Даница Тодоров истакла да је овај корак „Електровојводине” посебно важан као подстицај другим компанијама у Војводини да више пажње у свом раду посвете питањима родне равноправности и стварања једнаких могућности, а тиме и унапређења људских права.
Принципи оснаживања жена су део иницијативе две агенције УН покренуте у марту 2010. године под слоганом „Равноправност значи успешно пословање”. Овом иницијативом се подстичу компаније у приватном и јавном сектору да се залажу за изградњу јаке привреде путем друштвено одговорног пословања које, између осталог, подразумева уважавање начела људских права. Оснаживање жена за потпуно учешће у привредном животу на свим нивоима је кључно у том процесу. Агенција УН за родну равноправност и оснаживање жена (УН Wомен) и Глобални договор УН (УН Глобал Цомпацт) сматрају да усвајање и примена Принципа оснаживања жена покреће пословање, унапређује пословне циљеве компанија и тиме доприноси унапређењу квалитета живота како жена, тако и мушкараца, породица и заједница.
Руководство „Електровојводине” се са Принципима оснаживања жена упознало прошле године на иницијативу институције Покрајинског омбудсмана током реализације пројекта „Покрајински омбудсман ближи грађанима и грађанкама”. Овај пројекат се реализује у сарадњи са канцеларијом УН Wомен у Србији и уз подршку Краљевине Норвешке и тежи томе да се у АП Војводини унапреди рад институција и других актера који раде у јавном интересу у области родне равноправности, а што би довело до већег поштовања људских права, посебно у области родне равноправности, као и права жена из маргинализованих друштвених група.