Округли сто о комуникацији између полиције, тужилаштва и јавности
„Поштовање људских права приликом извештавања јавности о раду полиције и тужилаштва, а посебно претпоставке невиности и начела човечног поступања у односу на грађане у свим ситуацијама, значиће већи степен остваривања права грађана и грађанки, али и мању обавезу државе у евентуалним споровима пред Европским судом за људска права у Стразбуру,” рекао је јуче у свом уводном излагању на округлом столу о потребама и изазовима у комуникацији између полиције, тужилаштва и јавности заменик покрајинског омбудсмана Стеван Арамбашић.
Округли сто су јуче у Новом Саду заједнички организовали Мисија ОЕБС у Србији, Републичко јавно тужилаштво, Министарство унутрашњих послова Републике Србије и Амбасада Краљевине Холандије са циљем да се са представницима тужилаштава, полиције и новинарских удружења размотри сарадња поменутих институција са медијима.
Округли сто на ком је учествовало преко четрдесет представника тужилаштава, полиције, новинарских удружења из Војводине и неколико градова Србије, отворили су шефица Одељења за спровођење закона у Мисији ОЕБС у Србији Роар Ларсен, заменик покрајинског омбудсмана Стеван Арамбашић и Владан Филипчев из Независног друштва новинара Војводине. Модератори скупа били су заменик тужиоца за ратне злочине и шеф Службе за односе са јавношћу Републичког јавног тужилаштва Бруно Векарић и портпарол Републичког јавног тужиоца Томо Зорић, а о сарадњи полиције и тужилаштва у комуникацији са медијима и јавношћу говориле су још и Александра Ђокић и Татјана Бјелић из Бироа МУП-а за сарадњу са медијима.
Износећи примере из десетогодишњег искуства Покрајинског омбудсмана, заменик Арамбашић је истакао да квалитет комуникације у медијима, нарочито оне која има везе са државним органима, непосредно утиче на заштиту људских права.
„Задовољавајући квалитет комуникације полиције и тужилаштва са медијима и јавношћу олакшава и рад независних институција каква је и Покрајински омбудсман,” закључио је Арамбашић.