Међународни састанак омбудсмана за децу у Новом Саду
Јуче је у Новом Саду завршена последња у низу регионалних конференција Мреже омбудсмана за децу у Југоисточној Европи (ЦРОНСЕЕ) које су током протекле три године учествовале у реализацији пројекта међународне организације Саве тхе Цхилдрен „Превенција експлоатације деце у Југоисточној Европи”.
Међународној конференцији у организацији Саве тхе Цхилдрен-а присуствовало је преко 20 представника и представница институција омбудсмана специјализованих за заштиту права деце, односно институција заштитника људских права које се у оквиру својих надлежности баве и правима деце. Учесници и учеснице из 11 земаља и региона Југоисточне Европе су током два дана разматрали и сумирали резултате истраживања о експлоатацији деце на интернету спроведеног у Црној Гори, Републици Српској и АП Војводини, као и искуства институција чланица која се односе на добре праксе у комуникацији омбудсмана са децом.
Разматрање искустава и остварених резултата трогодишњег пројекта „Превенција експлоатације деце у Југоисточној Европи” показало је да је децу потребно додатно мотивисати, односно на одговарајући начин и чешће подстицати да се обраћају институцијама омбудсмана у настојању да се информишу о својим правима и могућностима њиховог остваривања и заштите. У односу на рад Покрајинског омбудсмана у области права детета истакнуто је спровођење истраживања о дечјем просјачењу у оквиру поменутог пројекта које је несумњиво допринело подизању свести јавности и локалне заједнице о постојању овог проблема у Новом Саду. Ова околност је, уз запажене активности новосадског свратишта за децу улице, индиректно утицала и на то да се у граду створи клима за доношење одлуке градских власти да се у Новом Саду изграде посебне просторије у које ће бити смештено поменуто свратиште које је до сада функционисало као део организације цивилног друштва.
Анализирајући досадашњи рад Мреже ЦРОНСЕЕ констатовано је да је мрежа изузетно користан механизам за размену искустава и лакшег решавања конкретних случајева у пракси институција омбудсмана у Југоисточној Европи у вези са заштитом и унапређењем права детета, нарочито када се ради о питањима у вези са миграцијама деце. Са аспекта одрживости Мреже најактуелније питање и даље је начин ефикасног и сврсисходног организовања њеног даљег функционисања, а у складу са потребама и расположивим ресурсима свих институција чланица, те како би ова мрежа и надаље остала једна од најактивнијих регионалних активности у оквиру Европске мреже омбудсмана за децу (ЕНОЦ-а).