Правда и једнаке шансе за све
Препознајући потребу за решавањем питања попут сиромаштва, искључености и незапослености, Генерална скупштина Уједињених нација је 2007. године прогласила 20. фебруар за Светски дан социјалне правде. Социјална правда и друштвени развој основни су предуслови за остваривање мира и безбедности како унутар, тако и између држава.
Социјално одговорна држава преузима одговорност да се брине о грађанима који нису у стању да се брину о себи, а то подразумева заштиту слабих, стварање једнаких могућности за нормалан живот различитих група становништва и поштовање закона. Социјална правда се остварује и кроз фер расподелу друштвених и материјалних добара, једнакости, солидарности, уважавања различитости, инклузивног окружења, као и борбе против сиромаштва и стварање једнаких шанси.
Према подацима Републичког завода за статистику, у 2017. години стопа ризика од сиромаштва у Републици Србији била је 25,7 одсто, а том ризику највише су били изложени млађи од 18 година (30,5 одсто), као и они између 18 и 24 године (29,7 одсто). Центри за социјални рад чине основу система социјалне заштите на којој се темељи подршка најрањивијим групама становништва. Константно повећавање броја корисника центара за социјални рад и усложњавање њихових потреба захтевају да се овај веома важан сектор социјалне заштите реформише, како би се што потпуније задовољиле потребе његових корисника.
Подсећајући на Међународни дан социјалне правде, Покрајински заштитник грађана - омбудсман жели да скрене пажњу, како јавности, тако и доносилаца политичких одлука, на чињеницу да остваривање права на достојанствен рад и живот, на приступ социјалном благостању и правди, представљају темељне вредности добро уређеног друштва.
Штитећи људска права, Покрајински заштитник грађана даје свој скроман допринос остварењу друштва у коме ће сваки појединац, неовисно о својој културној припадности, националности, полу, вероисповести, политичким опредељењима, имовном стању или доби, имати једнак и делотворан приступ правди.